OVDJE / TAMO
Samo tragači otkrivaju istinu, blago, sebe i svjetove.
Andro Vid Mihičić, povjesničar umjetnosti i pjesnik
Izlazak iz sigurnosti granica vlastita doma čovjeku oduvijek predstavlja izazov. Ljudsko je postojanje u stalnoj korelaciji sa životnim prostorom, onim intimnim/privatnim, ali i onim javnim/vanjskim. Takvi nam zamišljeni okviri pomažu da osvijestimo te granice, lakše ih prevladamo i jasnije spoznamo svoju ulogu i poziciju te da u konačnici nadvladamo strahove od nepoznatog: od mračnih planina, dubokih i nemirnih mora, divljih rijeka i ponora, nepoznatih naroda. Nadvladavanje tih granica – izlazak u nepoznato – obogaćuje čovjekov život, otvara nove vidike, pridonosi novim iskustvima i otkrićima te materijalizira našu potrebu za ovladavanjem prostornim i vremenskim granicama.
Prva i posljednja granica
Smrt postoji ne kao suprotnost života, već kao njegov sastavni dio.
Haruki Murakami, pisac
Okviri kolijevke prve su “granice” u čovjekovu životu. Kolijevka istovremeno ograničava i štiti. Uz mnoštvo granica s kojima se čovjek susreće u životu – onih koje si sam nameće ili koje su mu nametnute, potrebnih i nepotrebnih, dobrih i loših – posljednja granica pojavnosti koju prelazi je smrt, a posljednji „dom“ njegova tijela grob. Zbog nemogućnosti spoznavanja smrti kao posljednje granice, u čovjekovu je narav utkano vjerovanje da se njegovo postojanje ipak nastavlja. Čovjek je kroz stoljeća i razne religije i vjere brojnim obredima prelazio u zagrobni život s čvrstim uvjerenjem da se njegova priča nastavlja.
Kolijevka, prva pol. 20. stoljeća
Fotografija s arheološkog istraživanja, Tribalj - Sv. Marija, (Arhiva PPMHP Rijeka)
Par naušnica, Tribalj - Sv. Marija, 12. - 13. stoljeće
Srebrna drahma Rimske Republike s prikazom boga Jana, Kampanija, (Italija), između 216. - 211. godine pr. Kr.
Moj dom
Dom je mjesto na kojem te, kada u njega moraš ići, moraju primiti.
Robert Frost, pjesnik
Granica doma, naša „četiri zida“, trebala bi biti naša sigurna zona. Otvorena vrata pozivaju, zatvorena štite našu privatnost. Ključ nadzora u našim je rukama. Činom prelaska preko ulaznog praga ulazimo u nečiju intimnu sferu ili pak izlazimo iz nje, prelazimo granicu između privatnog i javnog.
To je datost koja prati čovjekov razvoj od prapovijesti do danas – od najjednostavnijih, prirodnih skloništa poput spilja, u koje se čovjek sklanjao ne bi li se zaštitio od vremenskih nepogoda i mogućih opasnosti, pa sve do današnje arhitekture koja, često obogaćena suvremenim mjerama nadzora, naglašava taj osnovni čovjekov poriv za zaštitom i sigurnošću. To je konstanta koja ne ovisi o tipologiji arhitekture, njezinu oblikovanju i dataciji, već je odraz čovjekove potrebe da osigura sebe i pripadnike svoje zajednice.
Tlocrt prvog kata dviju općinskih kuća u Kastvu, Volosko, 3. svibnja 1851.
Kameni kućni prag, Blok s glagoljskim slovima ČHŽ Kastav, 1607.
Ključevi, 19. - 20. stoljeće
Lokot s gradskih vrata, Rijeka, 17. stoljeće
Granice u prostoru
Granica pokazuje gdje ja završavam i gdje počinje netko drugi, što u meni pobuđuje osjećaj vlasništva. Znanje o tome što posjedujem i za što preuzimam odgovornost čini me slobodnim.
Henry Cloud, psiholog
Čovjek slijedom prirodnog oblika terena gradi međe i brane kako bi obilježio posjed, zaštitio plodno tlo ili ograničio kretanje svojim životinjama. Uzvisine, jarci, visoke stijene, rijeke i obale mora prirodne su granice prostora kojim čovjek može ovladati. To su ujedno i prirodne granice u prostoru koje se međusobno, tamo gdje je potrebno, povezuju međama građenima ljudskom rukom – zidovima i ogradama.
Rijeka – kaštel, Pieroni, Ljubljana, 1639., kopija
Rijeka - Sušak, Carta postale “Paget”, oko 1925.
Fotografija ostataka kastavskih zidina - Žudika, Edmund Jelussich, Kastav, kraj 19. stoljeća
Mali Lošinj, G. P. Budua, Mali Lošinj, oko 1910.
Bakar, M. Burian, Bakar, oko 1930.
Baška na otoku Krku, S. Riemer, Sušak, 1925.
Mali Lošinj, O. Achtschin, Split, oko 1910.
Bodljikavom žicom ograđeno groblje poginulih vojnika. Prvi svjetski rat, Vojvodina
Iz poznatog u nepoznato
Nema stranih zemalja, samo je putnik stranac.
Robert Louis Stevenson, pisac
Strah od nepoznatog prevladava se željom za spoznavanjem i ovladavanjem novim prostorima čime izlazimo iz naše komforne zone. Primjer su tome razne ekspedicije – putovanja na kojima se istražuju novi prostori i novi ljudi.
Nakon više tisuća godina usmjerenosti na Sredozemlje, od 15. stoljeća nadalje, plovni pravac Europljana postaju oceani. Započinju intenzivni istraživački pohodi prema Novom svijetu: Americi, Dalekom Istoku i Australiji. Osim primarne namjere – širenja političke moći i kulture – poduzimaju se i mnoge znanstvene ekspedicije.